הירשם לעלון

ערב פרישת בייניש מבית המשפט העליון מתבררים פרטים חדשים על קשריה עם הקרן החדשה לישראל. בימים האחרונים הסירה הקרן החדשה לישראל מאתר האינטרנט שלה את תמונת בייניש מהאתר כדי למנוע מבוכה. התחקיר המלא:

אנשי הקרן החדשה לישראל ובייניש
אנשי הקרן החדשה לישראל ובייניש

בייניש סייעה להשגת תרומת ענק ל"קרן החדשה לישראל"

ערב פרישת בייניש מבית המשפט העליון מתבררים פרטים חדשים על קשריה עם הקרן החדשה לישראל. בימים האחרונים הסירה הקרן החדשה לישראל מאתר האינטרנט שלה את תמונת בייניש מהאתר כדי למנוע מבוכה.
התחקיר המלא:

בייניש הזמינה ללשכתה בבית המשפט העליון את נשיאת "קרן פורד" האולטרה־שמאלנית והשפיעה עליה להכריז על תרומה בסך של 75 מיליון ₪ לקרן החדשה לישראל באותו מעמד. הצילום של בייניש עם ראשי הקרן שימש מתן לגיטימציה לראשי הקרן החדשה לישראל להתרמת תורמים כבדים נוספים.

עד לאחרונה ממש, עמוד הבית של הקרן החדשה לישראל באינטרנט, הציג תמונה של דורית בייניש מיום 17.9.07, כשהיא מארחת את נשיאת קרן פורד וראשי הקרן החדשה לישראל בלשכתה בבית המשפט העליון לאירוע שכונה "פסגת הנשיאות". באותו אירוע הכריזה נשיאת קרן פורד על תרומה לקרן החדשה לישראל בסך חסר תקדים של 20 מיליון דולר (75 מיליון ₪).

באירוע נכחו: נשיאת קרן פורד, נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, אליעזר יערי מנכ"ל הקרן החדשה לישראל (לשעבר), נטע זיו סגנית נשיא הקרן לישראל חדשה, חברת הנהלת "איתך", אחד מ־16 הארגונים שתרמו 92% מהמידע השלילי לוועדת גולדסטון, מרכזת הקליניקה המשפטית בת"א שמסייעת בעיקר למסתננים מוסלמים ממצרים.
התמונה כונתה ע"י הקרן החדשה לישראל "הפסגה הנשיאותית".

מסע התרמה ל"קרן החדשה לישראל"

הקרן החדשה לישראל פרסמה את התמונה בהבלטה באתר האינטרנט שלה והשתמשה בה בשביל לעודד את מסע התרומות שלה, להוכיח את הלגיטימיות שלה בעיני הציבור ולהדגים לתורמיה ברחבי העולם כי היא זוכה לכבוד ולתמיכה מצד נשיאת בית המשפט העליון.

ככלל, כאשר גוף מתרים מצליח "לסדר" לתורם פגישה עם אישיות רמת מעלה, הדבר מתבטא בהגדלה אוטומטית של התרומה. "אין ארוחות חינם", קל וחומר כשמדובר בנשיאת בית המשפט העליון, המצטלמת עם התורמים והמתרימים, ומעלה את קרנם באורח מובהק.

במזרח התיכון תומכת קרן פורד במוצהר בארגונים פלשתיניים וערבים אחרים, ובארגונים משותפים ישראליים־פלשתיניים המקדמים את ה"שלום" והקמת מדינה פלשתינית.

בעקבות החשיפה לאחרונה נחסמה הגישה לעמוד האינטרנט ולתמונה, ועתה היא מתאפשרת אך ורק ל"גופים מורשים".

כאמור, זה קרה לאחרונה, ממש בסמוך להצעת החוק אשר יזמו ח"כים מהימין לקיום שימוע לשופטי בית המשפט העליון כדי לעמוד על דעותיהם הפוליטיות. הצעת החוק החלה לשפוך אור על חשדות ההטיה החמורה והאפליה של בתי המשפט כנגד יהודים במולדת היהודית.

הקרן לישראל חדשה (התורמת לארגוני ′בצלם′, ′זוכרות′, ′יוזמות קרן אברהם′, ′יש דין′ ועוד עשרות ארגונים), מפעילה גם תכנית הנקראת "תכנית המשפטנים" אשר מסייעת כלכלית למשפטנים צעירים ומכשירה אותם לתפקידים בפרקליטות המדינה ובבתי המשפט.

עבירה על כללי האתיקה של השופטים?

בחודש יוני 2007 פרסמה נשיאת בית המשפט העליון בייניש, בהתאם לחוק בתי המשפט, "כללי אתיקה לשופטים". בכללים אלה היא קבעה: "לא ייטול שופט חלק באירוע הנערך על ידי מפלגה או גוף פוליטי אחר, או במסגרת אחרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית... שופט יימנע מהביע בפומבי דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו והשנוי במחלוקת ציבורית... שופט לא יהא מעורב בפעילות של איסוף כספים...לא יפיק שופט טובת הנאה ממעמדו כשופט - בין טובת הנאה חומרית בין אחרת - אם במישרין ואם בעקיפין."

 לכאורה עברה בייניש, בהשתתפותה באירוע ההתרמה של "הקרן החדשה לישראל" על כל אחד מהכללים הנ"ל.

ארגון הימין "נאמני ארץ" פנה בשבוע שעבר בתלונה לשר המשפטים ולנציב תלונות הציבור על השופטים כנגד בייניש בגין אותו מפגש והסיוע של בייניש למימון "הקרן החדשה לישראל".

בייניש בניגוד עניינים

בכל העתירות הנוגעות למאחזים ביהודה ושומרון, שרובן ככולן הוגשו על ידי ארגונים הנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל או השייכים אידאולוגית למחנה השמאל הקיצוני המטופח על ידיהם, העמידה בייניש את עצמה בראש ההרכב, כשהיא מנצלת לשם כך את הפריבילגיה שלה כנשיאת בית המשפט העליון.  

לכאורה הייתה צריכה בייניש להודיע לכל הצדדים בכל אחת מהעתירות הללו על מעורבותה במימון הקרן החדשה לישראל, וכך יכולים היו הצדדים לבקש ממנה לפסול את עצמה. לא זו בלבד שבייניש לא הודיעה על כך למתדיינים, הדוברת שלה ניסתה להכחיש את המפגש הנ"ל ולאחר מכן הפעילה לחצים למנוע את פרסומו.

דוברות בתי המשפט בלחץ

בתחילה הכחישה דוברת בתי המשפט את הפגישה של בייניש עם ראשי הקרן החדשה לישראל וקרן פורד מכל וכול, וטענה, לאחר שבדקה ביומנה של בייניש, כי הפגישה לא הייתה ולא נבראה.רק כאשר עומתה דוברות בתי המשפט עם התמונה המוכיחה את המפגש, היא שינתה את גרסתה והודתה כי התקיים המפגש המצולם בחדר הסגלגל בלשכתה של הנשיאה בייניש בבית המשפט העליון.

רק כאשר עומתה דוברות בתי המשפט עם התמונה המוכיחה את המפגש, היא שינתה את גרסתה והודתה כי התקיים המפגש המצולם בחדר הסגלגל בלשכתה של הנשיאה בייניש בבית המשפט העליון.  

תגובת דוברות בתי המשפט:

"יובהר באופן חד משמעי כי נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש לא לקחה חלק בשום אירוע של הקרן החדשה לישראל.. ביקורים של ארגונים שונים בבית המשפט העליון מתקיימים ללא קשר להשתייכות פוליטית."