הירשם לעלון

המשפטן הבכיר בועדת המאחזים: הפצ"ר לשעבר אביחי מנדנבליט‚ איש אמונם של הפרקליטות ושר הבטחון‚ העומד מאחורי צוי התיחום עצמם. זעם בימין: "עדיף כבר למנות טליה ששון‚ יערער יסודות הקואליציה".

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
ויקיפדיה

"התרגיל של נתניהו" - 

המשפטן הבכיר  בועדת המאחזים: הפצ"ר לשעבר אביחי מנדנבליט, איש אמונם של הפרקליטות ושר הבטחון,

העומד מאחורי צוי התיחום עצמם. זעם בימין: "עדיף כבר למנות טליה ששון,  יערער יסודות הקואליציה".

 זעם במפלגות הקואליציה ובהתיישבות:
אחר הצהרים היום (ה),  נודע כי בכוונת ראש הממשלה למנות כמשפטן הבכיר בועדה להכשרת ה"מאחזים" את.. הפצ"ר לשעבר, אביחי מנדלבליט,    איש אמונם  של  הגורמים הפועלים  בכל כוחם להרס אותם מאחזים: גורמי השמאל הקיצוניים  ביותר בפרקליטות המדינה, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרן ברק ושל שר  הבטחון אהוד ברק – שאף אישר לו דרגת אלוף אישית.

אביחי מנדלבליט שמיש בתפקיד הפצ"ר מאז שנת  2004,  ובתקופת כהונתו הפכה הפרקליטות הצבאית, כפע שטענו לא מעט גורמים במחנה הלאומי לאורך אותן שנים, למעוז של אנשי שמאל קיצוני ולגוף אשר שיתף פעולה עם ארגוני השמאל הקיצוני פעמים  רבות.

לצידו יישב איל גבאי,  לשעבר מנכ"ל משרד רוה"מ. גורמים במחנה הלאומי מדגישים כי הוא יהיה ללא כל אמירה משפטית  משמעותית מול אלוף במילואים והפרקליט הצבאי הראשי,  הנהנה מאמון ורוח גבית מראשי הפרקליטות ומשר הבטחון.

בתקופת  מנדלבליט כפצ"ר חוקקו ע"י הפרקליטות הצבאית   הוחלו ע"י הפרקליטות הצבאית  שמונה צוים משפטיים המפלים את זכויות תושבי יו"ש היהודים לעומת התושבים הערבים, כדוגמת צוי התיחום  של המאחזים – המאפשרים פינוי  מזורז  של  שכונות-מאחזים, תוך עקיפת  חוקי התכנון והבניה,  ומפלים בהגדרה את המתנחלים  לעומת שכיניהם הערבים (עליהם הוגדר כי הצו לא יחול..),   וכן הוחלו  "צוי שימוש מפריע" העלולים   לנשל חקלאים יהודים רבים מאדמתם  תוך אפליה   חמורה בזכותם   של  ישראלים לקנות חזקה בקרקע ע"י עיבוד וחזקה לעומת זכותם של ערבי יו"ש, תוך  הסתמכות (הפרקליטות הצבאית!) על ההנחה  שערביי יו"ש חיים תחת כיבוש.

במסגרת  הועדה אמור מנדלבליט לחקור ולבחון את  אותם צוי תיחום, אשר אחד מהם הוטל  על גבעת אסף..

בתקופתו הגיעה הפרקליטות  הצבאית לשיאים חדשים של פעולות כנגד לוחמי צה"ל, כדוגמת סרן  ר′, שהועמד לדין  בהנחיית מנדלבליט (לאחר ′תחקיר′ התכנית "עובדה")  וזוכה, וכן העמדתו לדין של סרן אדם מלול ובהנחיית הפרקליטות הצבאית לחקור ולהעמיד   לדין לוחמים רבים שהשתתפו במבצע "עופרת יצוקה" לאחר דו"ח גולדסטון.

כמו"כ,  הועמק  בתקופתו בצורה דרמטית שיתוף הפעולה בין ארגוני השמאל בקיצוני וצה"ל. כך, לדוגמא,   אושרו בתקופתו פעמיים ההרצאות של ארגון השמאל הקיצוני "מחסום ווטש" בפני  חיילי צה"ל, וכן התבטא בראיון ל"הארץ" בספטמבר 2009:  "שיתוף הפעולה עם ′בצלם′ הכי בולט. הם עוזרים לנו להגיע לדבר עם עדים, לברר תלונות. הם עושים את שלהם ואני את שלי. האינטרסים לא חופפים, אבל עם כל הביקורת של הארגונים עלינו, מטרתם להגיע לחקר האמת".

  תגובות: עדיף כבר למנות את טליה ששון, הריסות נוספות יזעזעו את יסודות הקואליציה".

 
ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה  הגיב בציניות לאפשרות המינוי המסתמן:

"עדיף כבר למנות את טליה ששון.  המסקנות תהיינה מראש אותן המסקנות, לפחות נחסוך את העלות הכספית של זמן העבודה.

למנות את יד ימינם של אנשי השמאל הקיצוניים ביותר בפרקליטות, שפעל בכל כוחו להכניס לבית סוהר  לוחמי צה"ל ב′עופרת יצוקה′ ושקיבל דרגת אלוף אישית מאהוד ברק,  זה לתת לחתול לשמור על השמנת.

אם ימונה אביחי מנדלבליט  לראש הועדה –מסקנותיה כבר כתובות מראש".

 ח"כ יריב לוין (ליכוד), יו"ר ועדת הכנסת, תקף בחריפות את הכוונה: "מינוי  של האלוף במילואים מנדלבליט, אשר במסגרת  תפקידו היה  אחראי  לאישור צוים אשר הגבילו את ההתיישבות ביהודה ושומרון, ואשר אמורים להבחן ע"י הועדה, אינו במקומו, איננו אפשרי ומעביר מסר כאילו מדובר במשפט מכור, בו מי שמאשר  את הצוים הוא שאמור לבחון את כשירותם ולהכשיר  את הבניה  שהוגבלה באותם צוים עצמם.

הועדה  צריכה להיות מורכבת ממשפטנים המומחים בתחום המקרקעין, ללא דעה קדומה או מעורבות אישית,  אשר תמנע  הרס נוסף.

ח"כ לוין הפנה איום  מפורש כלפי  ראש הממשלה: "הריסות נוספות יזעזעו את יסודות הקואליציה".

 גם ח"כ חיים כץ,  יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית הנחשב  לחבר הכנסת החזק בליכוד, תקף את המינוי  המסתמן בחריפות:

"טליה ששון אחת כבר היתה לנו. אם זהו ההרכב,  חבל לבזבז כסף על כיבודים לועדה, שתוצאותיה כנראה ידועות מראש. לא נסכים לחורבן נקודות התיישבות בארץ ישראל".

 יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר אמר: "בתקופת כהונתו של  אביחי מנדלבליט כפרקליט הצבאי הראשי הפכו חלקים גדולים מהיועצים המשפטיים למחריבי ההתיישבות ולשליחים נאמנים של ארגוני השמאל הקיצוניים  - הן בנושא המסיק, הן בנושא אדמות ביו"ש ובעיקר בנושא המאחזים, אותם רוצים שהוא כביכול יבדוק. מינוי של אדם כזה הוא יריקה בפרצוף לכל מפעל ההתיישבות. לא נקבל מצב כזה בשום פנים ואופן" – אמר קצובר.