הירשם לעלון

הביפרים שהזהירו השבוע על כניסת מחבלים לגבעת זאב הזעיקו גם את 'מייק'‚ דתי אמריקאי שהביא ליו"ש ולארץ כולה לוחמים מסוג חדש‚ שמעוררים אימה בקרב המחבלים וגם משתלטים עליהם - אלה כלבים מאומנים לתקיפה שחוסכים חיי אדם * בראיון לשלמה גיל משעה טובה‚ הוא מדבר על הכל * מיוחד (בארץ)

אימת המחבלים: מתנחל דתי שהקים יחידת כלבים מיוחדת
אימת המחבלים: מתנחל דתי שהקים יחידת כלבים מיוחדת
כיכר השבת

בשעות הערב של יום ראשון השבוע, התקבלה הודעה בביפרים רבים ברחבי הארץ שתוכנה של ההודעה החדיר פחד רב בליבות רבים, וגם הדף אותם לאחור, לימי הפיגועים. לשון ההודעה היה: "שני מחבלים חדרו זה עתה לשכונת גבעת זאב שבירושלים. כוחות הביטחון פתחו בסריקות אחרי שני המסתננים".

גם יקותיאל בן יעקב שמוכר יותר כ′מייק′, תושב תפוח, קיבל את ההודעה למכשירו האישי. אלא שבניגוד לרבים אחרים אשר מעדיפים להסתגר בבתיהם בשעה בה מופיעה הודעה שכזו, מייק יוצא אל השטח. דקות לאחר ההודעה הוציא מייק את הצוותים שלו, צוותי חיפוש המלווים בכלבים אימתניים אשר מאומנים לתור אחר המסתננים.  

האירוע ביום ראשון הסתיים ללא נפגעים. שני המסתננים זוהו, וחקירת המשטרה העלתה כי לא מדובר היה במחבלים אלא בשני גנבים ערבים שבסך הכל רצו לגנוב סולר מהיישוב היהודי.

גם הכלבים שבו בשלום לבסיסם אבל הסיפור הוא סיפור, על ′איש הכלבים′ שהציל לא אחת את חייהם של רבים.

יקותיאל, יהודי דתי המתקרב לשנתו החמישים, החל בפעילות אימון הכלבים שלו לפני שנים רבות.  "התחלתי את הפעילות לפני שלוש עשרה שנה", הוא מספר השבוע ל′שעה טובה′, "יחד עם שני יהודים יקרים ד"ר ויליאם פרל, אחד (מראשי) מאנשי ′עליה ב′ (העליה הבלתי ליגאלית לארץ ישראל לפני קום המדינה), שנפטר לפני כמה שנים בגיל 92, ועד פטירתו גר בוושינגטון. השותף השני, שכבר הספיק להירצח מאז היה רחמים רחמיאל סולטן (איש אצ"ל) שנפגע בעת אירוע טרגי בניו יורק. "אני הייתי בשליחות בארה"ב ושמענו על כל  הפיגועים והחדירות של מחבלים ליישובים בישראל.

כלבים
במהלך אימון

"החלטנו להקים את מה שקראנו לו ′הגדוד העברי החדש′ (המקורי נוסד לפני כ- 90 שנה על-ידי ז′בוטינסקי, ומטרתו הייתה לגייס מתנדבים ברחבי העולם לסייע לבריטים לכבוש את א"י מהתורכים) ישבנו ודיברנו על האפשרות הזו להביא מתנדבים לארץ בשילוב מתנדבים ישראלים בכדי לאבטח יישובים. אז עוד לא נולד רעיון הכלבים. יחד הקמנו גדוד של מתנדבים שעשו שמירות ביישובים".

פטרולים של מהלכי 4

"בשבוע שבו אני חזרתי לישראל", מספר יקותיאל, "היו כמה חדירות ליישובים ביש"ע וממש במקרה פורסמה אז כתבה בעיתון אודות כלבים שמאומנים בדרך שמאפשרת להם לסייע בשמירה על הבטחון. שם לא כתבו כמובן על יש"ע אלא כללית, על העזרה שמסוגל להעניק כלב מאומן להגנה בפני טרור. התקשרתי לכתב שפרסם את הדברים, ושאלתי אותו אם הוא חושב שהרעיון יכול להיות אפקטיבי ביש"ע. הוא העריך שכן אבל הוסיף והדגיש כי לא יעזור לי ולא ייתן לי שום מידע מהתחקיר שעשה, וזאת משום שהוא נגד מגורי יהודים ב′שטחים הכבושים′. עד כדי כך.

"בסופו של דבר שכנעתי אותו שבכל זאת יש לנו זכות לחיות והוא התרצה והעביר לי את הנתונים אודות חברות הכלבים בישראל. כך התגבש לו הרעיון להביא כלבים ליישובים". 

"התחברנו ליחידה לאילוף כלבים בארץ. ומיד נשלח ניר הרמן להולנד, גייסנו 7000 דולר, והוא חזר עם הכלבים הראשונים. פתחנו את הקורס שכלל 12 חניכים. חלק מחו"ל, חלק מתל אביב – עיר מרובת כלבים ידועה - וחלק מיו"ש. החניכים התאמנו עם שלושה כלבים בלבד. מאז התווספו מאות כלבים למערך השמירה ביו"ש. כאשר חלפו רק חודש ומחצה מיום תחילת הקורס התחילו פטרולי הכלבים בישובים ביו"ש".

הכלבים זיהו את המחבלים

בתחילה עדיין לא היה ′מייק′ בטוח בעצמו, כמו בכל מיזם חדש: "ביום הראשון של פתיחת הקורס עדיין היו לי ספקות. ביום הראשון של הקורס ירו מחבלים על הש"ג (שומר גדר) של היישוב ′תפוח′ והחיילים לא יכלו לזהות את מקור הירי במשך ארבעים דקות. הם קראו ליחידת הכלבנים וראה זה פלא, הכלבים זיהו את המחבלים. התנהל מרדף שבסיומו כוחות השב"כ והצבא תפסו את המחבלים, ′בזכות′ הכלבים".

"הייתי אז בחו"ל למטרות גיוס כספים להמשך הפעילות ושמעתי בטלפון על המקרה. זה היה ממש משמים, זאת בשל העובדה שהייתי כמעט מיואש מהאפשרות לגייס כסף, וגם לא הייתי בטוח שהמיזם אכן יצליח. אבל ההתרחשות הדרמאטית הייתה בשבילי שיעור מאלף עד כמה הכלבים אפקטיביים, מה גם שהם חוסכים חיים של חיילים שהיו צריכים לבצע את אותו תפקיד עצמו.

"כדי להבין לעומק את מה שקרה ראיינתי בעצמי את החיילים ומתוך התחקירים הבנתי כמה הפעילות שלנו חשובה. בסרטון שאחד הנוכחים באירוע הפיק בזמן אמת נראה אחד החיילים אומר לכלבנים: "אני איש ′שלום עכשיו′ אבל אני מנשק לכם את הרגליים. תביאו עוד כלבים כדי לשרת כאן. כלב אחד שווה עשרים חיילים. מודה לכם שהצלתם את חיי".

כלבים

′מייק′ הקים מכלאה בישוב ′תפוח′ שבגב ההר, שם הוא נוהג לאמן את הכלבים למה שמכונה ′מטרות סיור′. "כלב הוא חיה מאד חכמה, שמסוגלת לפעולות רבות", מציע מייק את התובנות, "הכל עניין של אילוף, ואת זה אנחנו עושים. אנחנו מאמנים את הכלבים, כדי להפוך לסיירים מאומנים, לבצע שמירה ואם יש צורך (וזה החידוש) גם תקיפה. הכלבים שלנו  שומרים על היישובים היהודים ביהודה ושומרון, ומסוגלים לאתר מסתננים ליישובים וגם לטפל בהם".

′כלבי עבודה′

את הכלבים מייבאת החבורה בכוחות עצמה מחו"ל ואת חלקם אף מגדלים בישראל. "ייצרנו" אומר מייק "מאות כלבים. חלק גדול לשמירה פשוטה, פשוט ′כלבי נביחה′, הרתעה והתרעה, וחלק קודמו לדרגת ′כלבי עבודה′ מתקדמים. כיום יש לנו קרוב לחמישים ′כלבי עבודה′, דהיינו כלבי סיור עם יכולות שונות, כולל תקיפה.

"יש כלבי ליווי שמסוגלים לצאת עם השומר או עם הסייר לילה. זה יכול להיות איש אבטחה ויכול להיות נער או איש מכיתות הכוננות והכלבים מאולפים לתקוף כל איום פוטנציאלי על הנוהג ברכב. יש כלבים שיכולים להיכנס לבית בו נמצאים מחבלים או לסרוק שטח גדול ולמצוא מחבל שמסתתר. הכל תלוי באימון שלהם".

מרבית הכלבים מיובאים מהולנד ומשתייכים לזן ′רועה בלגי – מלינווה′. "הם כלבים חכמים מאד, שלומדים מהר מאד את השטח. אנו מאמנים אותם לשלל משימות".

אז איך ניתן להשתמש בכלב על-מנת להגן על יישוב? למנוע חדירות מחבלים? ובעת הצורך אף לתפוס את המרצחים?

"ראשית כל, ברגע בו מתקבלת הודעה על מחבלים שחדרו ליישוב, יוצאת הוראה כללית לכל דיירי היישוב שלא לצאת מבתיהם. האנשים מסתגרים בבתים, נועלים את הדלתות, ואין שום סיבה שאזרח מן היישוב יסתובב בשעה כזו בחוץ", מסביר לי אחד מפעיליו של יקותיאל.

כלבים

"לאחר מכן, אנו מתחילים בסריקה של השטח בליווי הכלבים. הכלב מריח את ריח האדם. הוא יוצא לחפש אחריו. כאמור, אין שום סיבה שאדם מן היישוב יסתובב בשעת ההתראה ביישוב ולכן הכלב אמור לזהות כל אדם אשר נמצא מחוץ לביתו. יתרה מזו, בדרך כלל מתבצעים החיפושים מסביב לגדר הביטחון של היישוב, שם ודאי שלא מסתובבים אנשים, אלא אם כן יש להם כוונות זדון".

מזוהה על פי כמות האדרנלין

"כמו-כן, גם כאשר הכלב עובר בין בתי היישוב, שם לכאורה הוא מריח ריחות של אנשים שנמצאים בבתיהם, הוא מסוגל לזהות את האדרנלין הגבוה שזורם בדמו של מחבל שמתפרץ ליישוב. כל זה כי מחבל מתנהג בחדות, הוא משדר פחד רב וכמות אדרנלין גבוהה זורמת בדמו. הכלבים שלנו מסוגלים לזהות את כל התכונות האלו ולהשתמש בהם בתבונה כלבית כדי לאתר את הפולש האכזרי שלעומתו הכלב הוא די בנאדם".

"כאשר מוצא הכלב את האובייקט אותו הוא מחפש, קיימות שתי אופציות: או שהוא מתחיל לנבוח ומזעיק את כוחות הביטחון, או לחלופין תוקף את האיש או האנשים".

מסתבר כי כאן מגיעים לביטוי היתרונות בהם השתמשו בימים עברו הרוזנים והפריצים שאילפו את כלביהם להיות ′כלבי צייד′ ולהשתלט על חיות ביער כדי להאדיר את הרזומה המפואר של הרוזן. אלה היו כלבים שמאולפים מצד אחד לציית לבעליהם ומצד שני לגלות תכונות לחימה של חיות טרף. התוצאה יכולה להיות טראומה, כמובן למחבל, שלא אחת הכלב קורע אותו לגזרים.

רק לשם ההבנה: בשנה האחרונה – שהייתה שנה ביטחונית נוחה ומעוטת אירועים - סייעו כלבים אלו למניעת שש חדירות לפחות ביישובים ברחבי הארץ. לדבריו של יקותיאל – ומצער לשמוע זאת - "כלבים מאומנים טוב יכלו לסייע באיתור המחבלים שפלשו לאיתמר לפני כחצי שנה, זאת בשל העובדה כי המחבלים שהו במשך שלוש שעות ביישוב. כלב היה מריח מיד את המחבלים, ימ"ש".

הם מ-פ-ח-דים

נקודה נוספת שבה מהווה הכלב יתרון בולט על האדם הוא כוח ההרתעה שלו. "כאשר מחבלים יודעים שכלבים המוצבים סביב גדרות יישוב, הם חושבים פעמיים לפני פלישה למקום".

ויש גם מי שמנסה להרוג גם את הכלבים. "היה מחבל אחד שהרעיל פעם כלב", מספר לי יקותיאל, "הוא הצליח להתקרב עד אליו ולזרוק לו כדורי רעל. בנתיחת הגופה זיהינו את זה. מיד לאחר המקרה הזה התחלנו לאמן כלבים שלא לאכול את מה שאדם זר כלשהו זורק, אלא רק את האוכל אותו הם מקבלים אצלנו, ומסתבר כי גם לכך ניתן לאלף כלבים".