הירשם לעלון

מהסקר‚ שנערך עבור מרכז בגין-סאדאת במלאות עשור להתנתקות‚ עלה כי 63% התנגדו בעבר לפינוי. ממצא נוסף - וסותר: 53% תומכים בפינוי יישובים ביהודה ושומרון. ההסבר? "חלק מהנשאלים לא מרגישים בנוח עם תמיכתם בהתנתקות ולכן מעידים שהתנגדו"

''ממצא שדורש דיון מעמיק יותר''. ההתנתקות צילום: מרים צחי
''ממצא שדורש דיון מעמיק יותר''. ההתנתקות צילום: מרים צחי
מרע
51% מהציבור סבורים כי על מדינת ישראל ליישב מחדש את גוש קטיף – כך עולה מסקר חדש שנערך על ידי מכון "מאגר מוחות" עבור מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים ומועצת הביטחון לישראל, במלאות עשור להתנתקות. מהסקר עולה כי 63% מהציבור התנגד בעבר לפינוי חבל הארץ.


באורח מפתיע למדי בהתחשב בנתון הקודם, בסקר נמצא גם כי 53% מהישראלים היהודים תומכים בפינוי יישובים ביהודה ושומרון, באופן גורף או באופן תלוי-נסיבות. 47% השיבו כי הם מתנגדים לכך.

הסקר, שנערך בימים האחרונים וכלל מדגם מייצג של 587 ישראלים-יהודים בוגרים, פורסם לקראת כנס שכותרתו עשור להתנתקות מגוש קטיף ומצפון השומרון שייערך מחרתיים במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים, בחסות מועצת הביטחון לישראל.
 

פרופ' אפרים ענבר, מנהל מרכז בגין-סאדאת, הסביר את תוצאות הסקר: "כיוון שאנו יודעים שרוב הציבור תמך ב-2005 בהתנתקות, זה מאוד ברור שחלק מהנשאלים לא מרגישים בנוח עם תמיכתם בעבר בהתנתקות, ולכן מעידים היום שהתנגדו למהלך".

לדבריו,   "גם התמיכה בפינוי יישובים מיהודה ושומרון בתנאים מסוימים אינה מפתיעה: רוב הישראלים מוכנים לוויתורים טריטוריאליים, במיוחד באזורים שיש בהם אוכלוסייה ערבית גדולה". פרופ' ענבר ציין כי מה שמפתיע בסקר "הוא התמיכה ביישובם מחדש של יישובי גוש קטיף", ממצא שלדבריו "דורש עיון מעמיק יותר".

נשיא מועצת הביטחון לישראל, אלוף (במיל') עוזי דיין, אמר: "עשר שנים אחרי האירוע הטראומתי, הפצעים עדיין מדממים". הוא המשיך ומתח ביקורת על המהלך המדיני. "הסיבות להחלטה עוד פחות מובנות, וההשלכות לעתיד משמעותיות ודורשות החלטה מנהיגותית", הוא אמר.