הירשם לעלון

פרס ליבוביץ' יוענק לאילנה המרמן אשר מבריחה ערבים ל"קו הירוק" בניגוד לחוק. כאשר הרב וולפא העניק פרסים לחיילים שסירבו פקודה לגירוש יהודים הדבר גרר כתב אישום. האם גם הפעם יתערב שי ניצן‚ או שמא שלטון החוק בישראל פועל כלפי צד אחד?

הקול היהודי

את מי מעניין שלטון החוק?

אברהם שפירא

פרס ליבוביץ' יוענק לאילנה המרמן אשר מבריחה ערבים ל"קו הירוק" בניגוד לחוק. כאשר הרב וולפא העניק פרסים לחיילים שסירבו פקודה לגירוש יהודים הדבר גרר כתב אישום. האם גם הפעם יתערב שי ניצן, או שמא שלטון החוק בישראל פועל כלפי צד אחד?

מחר (שני) צפוי להתקיים במועדון צוותא בתל אביב טקס הענקת פרסים על שם הפרופסור ואיש השמאל הקיצוני ישעיהו ליבוביץ'. פרס אחד צפוי להינתן לעמירה הס, עיתונאית 'הארץ' שאת רוב סיקוריה היא מבצעת ממקום מושבה שברמאללה. הפרס מוענק לה על "מאבקה העיתונאי האמיץ והמתמיד כנגד עוולות הכיבוש והידרדרות החברה הישראלית". הפרס השני צפוי להינתן לד"ר אילנה המרמן "על פעולתה למען מאבק אזרחי ברשעות האיוולת".

המרמן עומדת בראש ארגון שמאל קיצוני בשם "לא מצייתות", המצהיר באופן גלוי כי הוא מסייע לערביות מיהודה ושומרון לעבור לשטחי 'הקו הירוק' ללא אשרות כניסה ובאופן שאינו חוקי. כחלק מפעילות הארגון, מסיעות הפעילות ערביות ברכבן, מחפשות אותן "כך שיראו ישראליות", וחוצות איתן את המחסומים. "עברנו איתן את המחסומים במכוניותינו הפרטיות והפרנו ביודעין את חוק הכניסה לישראל", נכתב באתר האינטרנט של הארגון.

לפני כחמש שנים הגיש הפורום המשפטי למען ארץ ישראל תביעה משפטית באמצעות עורכת הדין הילה כהן כנגד המרמן ונשים נוספות בארגון בגין עבירות של כניסה והסעה של ערביות ללא היתר לשטח מדינת ישראל. המרמן נחקרה במשטרה, אך שי ניצן ובכירי הפרקליטות החליטו כעבור שנתיים וחצי על סגירת התיק כנגדה בשל "קושי ראייתי שלא יאפשר הגשת כתב אישום".

שי גליק, הפועל כנגד ארגוני השמאל הקיצוני, אומר כי הטקס מתקיים במועדון הנתמך בידי עיריית תל אביב ומשרד התרבות, דבר שלטעמו מהווה פגיעה ברורה באזרחים כיוון שמדובר בכספי מיסים. בעירייה אומרים כי היא תומכת במועדון, המנוהל בידי אנשי שמאל קיצוני, אך לא קשורה לתכניו.

אולם נקודה נוספת עולה בסיפור. לפני כשנה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום כנגד הרב שלום דב וולפא בגין הסתה לאי ציות. הרב וולפא העומד בראש 'המטה להצלת העם והארץ' הואשם בכך שקיים כנס הוקרה לחיילים שסירבו פקודה לפקודות גירוש כנגד יהודים. בנוסף, הביע הרב וולפא והמטה את תמיכתם בחיילים במענק כספי שניתם להם על כל לילה שישבו בכלא הצבאי.

מחר צפויה המרמן, המצהירה בריש גלי כי היא עוברת על החוק לטובת מאבקה ב"כיבוש", לקבל פרס קבל עם ועדה. האם גם הפעם ימהר פרקליט המדינה שי ניצן להגיש כתב אישום כנגד מארגני הכנס?