הירשם לעלון

גואל האדמות משה זר מזכיר רגעים מצמררים מההיסטוריה היהודית ערבית וממליץ לכולנו לדמיין מה יקרה למתיישבים תחת שלטון פלשתיני.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס גואל האדמות ואיש השומרון משה זר לרעיון הפקרת המתיישבים בידי שלטון המדינה הפלשתינית, רעיון שעורר כזכור סערה מדינית ופוליטית. לדבריו כמי שמכיר היטב את המנטאליות הערבית וכמי שמכיר את ההיסטוריה של עשרות השנים האחרונות הוא מזהיר ממהלך שיהווה תשתית לפוגרומים הבאים.

בראשית דבריו מזכיר משה זר פרשה עליה קרא, פרשת הקמתה של המושבה מוצא הסמוכה לירושלים. בסמוך למוצא היה אז הכפר הערבי קולוניה. בין המשפחות במושבה הצעירה הייתה גם משפחת מקלף שבנה, מרדכי, היה לימים לרמטכ"ל צה"ל. ערביי קולוניה היו עובדים במושבה ואחד מצעירי הכפר היה עובד בבית משפחת מקלף ברעיית הצאן.

בני המשפחה טיפלו בו והעניקו לו תנאי מחייה טובים ואף הלינו אותו אצלם באהבה כאילו היה בן משפחה. היחס הזה לא הועיל לבני המשפחה כאשר באחת הפרעות התנפלו אנשי קולוניה על מוצא, כמה בחורים התנפלו על ביתה של משפחת מקלף, שחטו את אבי המשפחה ואנסו את אם המשפחה למעלה מעשר פעמים כאשר הראשון שבהם הוא אותו צעיר ערבי שנחשב לבן משפחה שם.

זר קורא בדבריו לשומעות אותו, נשים, אמהות ובנות, לשער את המחזה המצמרר ולתאר בעיני רוחן לו היה אירוע כזה קורה לקרובות משפחתן. בהקשר זה הוא מזכיר את שאירע לרבנית חסון מחברון שנאנסה גם היא בידי פורעים ערבים במאורעות בהן ראשי הפורעים היו ידידי היהודים.

"מי שהולך להציע, גם בצחוק וגם כדי לנסות את אבו מאזן, הצעות כאלה אינו יודע על מה הוא מדבר. אני יודע על מה אני מדבר. נולדתי בירושלים. אני מכיר את הערבים, את המנטאליות שלהם ואיך הם מתנהגים. צריך לחשוב מה יקרה אם חלילה יפקירו יהודים לשלטון של הפלשתינים. צריך להזכיר מה עשו לשני המילואימניקים שטעו ונקלעו לרמאללה?", שואל זר.

בהמשך הדברים נשאל זר כיצד הוא מגיב לדבריה של אישיות כלשהי שאינה מהשמאל הישראלי ולדבריה תכנית מדינית עתידית תתבצע תחת הסכם וככזו אולי יש לקוות שאחריתה תהיה אחרת. זר מזכיר את הכלל ולפיו מי שהונו אותו בפעם השנייה הופך אשם בעצמו משום שלא דאג שלא ליפול לאותו בור פעמיים. "לא היה הסכם אחד שהערבים עמדו בו, כולל הסכמי אוסלו. הערבים חותמים ואחר כך לא מקיימים. כל הרעיונות הללו הם דיבורים בטלים ושפלים".

קבצי שמע
This div will be replaced
ערוץ 7
להאזנה