הירשם לעלון

בחג החנוכה מציינים את חנוכת בית המקדש‚ ומתברר שיש קבוצת נשים המתכוננות ברצינות לבניין המקדש‚ עוברות קורס ללימוד נושא התכלת והשני‚ תופרות בגדי כהונה ופרוכות. עינת זיו מעופרה מספרת על הפרויקט המיוחד של מכון המקדש שצובר תאוצה. לעשרות כהנים יש כבר את הערכה מוכנה ליום פקודה.

חלק מבגדי כהן גדול
חלק מבגדי כהן גדול
אילוסטרציה

נשות ישראל  מכינות את בגדי הכהונה

בחג החנוכה מציינים את חנוכת בית המקדש, ומתברר שיש קבוצת נשים המתכוננות ברצינות לבניין המקדש, עוברות קורס ללימוד נושא התכלת והשני, תופרות בגדי כהונה ופרוכות. עינת זיו מעופרה מספרת על הפרויקט המיוחד של מכון המקדש שצובר תאוצה. לעשרות כהנים יש כבר את הערכה מוכנה ליום פקודה.

עינת זיו מעופרה היא אחות במקצועה ב′שערי צדק′ בירושלים. בשעות הפנאי שלה היא עוסקת בתחום מעניין לא פחות. פעילות בנושא המקדש וכליו מטעם ′מכון המקדש′. זיו עם קבוצת נשים מקימה חוגים לנשים באזור בנימין, הלומדות על בית המקדש, אבל לא רק לימוד תיאורטי. הן חוזרות אלפיים שנה בציר ההיסטורי, ועוסקות בתפירת בגדי כהונה, טווייה על בגדי הכהונה. וכבר הכינו ערכות בגדי כהונה לשלושים ושמונה כהנים המצפים בכליון עיניים ליום שבו יזכו לעמוד מחדש על משמרתם.

הכול התחיל בחנוכה לפני ארבע שנים, "הכרתי את הרב יהושע פרידמן המטפל בכל הנושאים של אריגת הפרוכת ובגדי הכהונה, והוא הציע לי לרכז חוג לנשים שיעסוק בהקניית כלים להכנת בגדים ובדים לבית המקדש", מספרת עינת זיו.

"החלום נהפך למציאות וכיום עשרות נשים עוסקות בתחום במרץ רב והן בקיאות ישר והפוך בהלכה למעשה. חכמת הלב של נשות ישראל שהייתה בתקופת המשכן, מתברר שהיא אקטואלית גם לדורנו. אנו כל הזמן מקבלות פניות של נשים שרוצות לרקום. כבר כיום ישנן 13 נשים שרוקמות וטוות על צמר של ארגמן ותולעת שני על אבנטים לכהנים ,פרוכות ועוד".

את כל כללי ההלכה כיצד לתפור את בגדי הכהונה הן מקבלות ממורי הוראה הבקיאים בתחום. את האריגה והטוויה הן עושות בברכת ועשו לי מקדש ובכוונה מיוחדת. "התחושה היא תחושה מיוחדת של גאולה כשעוסקים בדבר זה. תתאר את התחושה שתופרים אבנט לכהן, איזה תחושות זה נותן וכמה אמונה וביטחון. לא לחינם חכמינו אמרו שבזכות נשים צדקניות נגאלו ובזכותם ניגאל."

שלושים ושמונה כהנים הזמינו את ערכת בגדי הכהונה שנתפרו בדיוק לפי מידותיהם. הכהנים שומרים את הבגדים בבתיהם, וכפי שפוסק הרמב"ם "כהן שאין בגדו עליו אין כהונתו עליו", ומחיר ערכת ארבעת בגדי הכהונה, לא תאמינו, נע בסביבות ה־3,000 ₪. ניתן לשלם בתשלומים נוחים.

"אנו מצפים שמאות  ואלפי כהנים יצטרפו ליוזמה ולא רק יחפשו לעלות לתורה בכהן אלא יממשו את החזון והתקווה שבמהרה בימינו יבנה המקדש ויהיו מוכנים לעבודת הקרבנות", אומרת עינת זיו. 

"ארגנו בעבר סיור מיוחד למאות כהנים ללמוד ולהכיר את בגדי הכהונה וכל מה שקשור לעבודתם. ההתלהבות הייתה עצומה. אין ספק שהנושא חודר ונקווה שגם בתחום זה נוביל את המהפכה.

וברוח ימי החנוכה, מסכמת עינת זיו, "ההתייוונות פושטת צורה ולובשת צורה. כל דבר רחוק מהיהדות כשלא משלבים את ערכי התורה והיהדות ומחזיקים בתרבות הגויים, זה התייוונות. דברי הכוזרי לנגד עיניי שהלב נחלה שהוא משל לבית המקדש, כל הגוף חולה. אנחנו לא מספיק דורשים את בית המקדש והגאולה וזה מתנקם גם במאבקנו להצלת ארץ ישראל. השורשים שלנו זה הגאולה ובית המקדש. בימים ההם בזמן הזה נזכה לחנוך במהרה את בית המקדש השלישי".