הירשם לעלון

בעקבות הפרסום הבוקר לפיו תמליץ הועדה המיוחדת שהקים הרמטכ"ל לחייב חיילים דתיים להשתתף באירועים בהם תופיע זמרת‚ תוקף רב מועצת שומרון את ההחלטה: "בהוראה כפייתית‚ רבנים יורו למסור את הנפש. ההלכה איננה יודעת פשרות".

הרב אליקים לבנון
הרב אליקים לבנון

בעקבות הפרסום הבוקר לפיו תמליץ הועדה המיוחדת שהקים הרמטכ"ל לחייב חיילים דתיים להשתתף באירועים בהם תופיע זמרת, תוקף רב מועצת שומרון את ההחלטה: "בהוראה כפייתית, רבנים יורו למסור את הנפש. ההלכה איננה יודעת פשרות".

בעקבות הפרסום הבוקר (ה′) בידיעות אחרונות, לפיו תמליץ הועדה המיוחדת שהקים הרמטכ"ל לחייב חיילים דתיים להשתתף באירועים בהם תופיע זמרת, בריאיון לרדיו קול חי, תקף הרב אליקים לבנון -רב מועצת שומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, את ההחלטה במילים חריפות.

בריאיון ברדיו קול חי אמר הרב לבנון: "אם כופים על אדם לעבור על המצוות, אפילו על דבר קל כמו שרוך הנעל, הדין הוא יהרג ואל יעבור. הם מקרבים את המצב שבו רבנים יאלצו להורות לחיילים – אתם חייבים לצאת מאירועים כאלה גם אם תעמוד כיתת יורים בחוץ, ויירו בכם למוות, אתם חייבים לעזוב את המקום כי זו שעת גזירה."

"ברגע שיש הוראה כפייתית כל המוסכמות נשברות והולכים על הרף הגבוה ביותר, שזה התנגדות עד כדי מסירות נפש." הוסיף הרב.

"אם הועדה תמליץ והרמטכ"ל יחליט שחייל דתי חייב להיות נוכח בעת שירת נשים, אני אומר בזהירות, כי יהיו הרבה פוסקים שחייל חייב למסור את נפשו על ולצאת מהאירוע הזה, מפני שהפכו אותו לאירוע כפייתי."

אמליץ לתלמידי לא להתגייס

"במקביל, אם החלטה כזו תתקבל אני מצפה שכל ראשי הרבנות הצבאית צריכים להתפטר, וישאירו לרמטכ"ל למנות איזה "רב מטעם" כמו שהיה ברוסיה, ימנו איזה קפיטן שיאשר את הפקודות האלה." אומר הרב לבנון.

"לא ניתן יהיה עוד להגדיר את צה"ל כצבא העם היהודי. אני אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס לצבא שכופה פקודות נגד היהדות. אני מאוד מקווה שיהיו שם כמה אנשים חכמים שיבלמו את הצעד הנורא הזה, אבל אם לא – לא תהיה לנו ברירה אני אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס יותר לצה"ל."

לשאלת המראיין כי מדובר בהתבטאות המתאימה יותר לרבנים חרדיים השיב הרב:"אנחנו כפופים לשולחן ערוך, לרמב"ם, לגמרא וברגע שיש כפייה, ההלכה אינה יודעת פשרות, לא לחרדים ולא לדתיים הלאומיים."

"צה"ל שכופה על חיילים ללכת נגד מצפונם, דתם אמונתם, לא בשביל להסתער בקרב אלא כדי לשמוע זמרת… על זה עומד צה"ל?! מדובר בהתנכלות ברורה לחיילים דתיים."