הירשם לעלון

לאחר הגירוש מגוש קטיף‚ זכה שמני לשבחים רבים משרון. כתגמול על נאמנותו‚ הכניס אותו שרון לפגישות אנשי הממשל האמריקנים‚ שדנו עם שרון במימוש מפת הדרכים. שם התוודע שמני לכוח הגדול שיש לאמריקנים על עיצוב מדיניות ממשלת שרון.

גדי שמני
גדי שמני
משרתם של שני אדונים

מדוע האמריקנים מרוצים מגדי שמני? * תחקיר 'ארץ ישראל שלנו' מגלה מדוע מונה אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, לתפקידו, וכיצד האיש שאמור לשרת את ישראל משרת את מדיניות האמריקנים (שזו גם מדיניות השמאל)

כשמונה לפני שנתיים גדי שמני לאלוף פיקוד מרכז, רבים הרימו גבה. שמני לא נחשב למפקד מזהיר או לאחד שהיה אחראי על אי אלו מבצעים שמפארים את דברי ימי צה"ל, אלא כקצין שטיפס מלמטה למעלה, בעיקר בשל הוותק שלו בצה"ל. מה, אם כן, הביא למיוניו של שמני לתפקיד כה חשוב וכה רגיש בצה"ל?

תחקיר 'ארץ ישראל שלנו' מגלה: גדי שמני סייע רבות לשרון להוביל את הגירוש האכזרי מגוש קטיף, ותוגמל עקב כך במינוי בכיר.

אל המעיין בא גדי קטן


בזמן הגירוש מגוש קטיף, לא כל הפיקוד של צה"ל היה שלם עם המשימה, היו כאלה שפעלו בלית ברירה והיו כאלה שהיו פעלתנים יותר. בלשכת ראש הממשלה דאז אריק שרון, הוצב גדי שמני בתפקיד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה. תפקידו של המזכיר הצבאי של ראש הממשלה הינו להוות מעין קצין קשר בין ראש הממשלה לצה"ל ולזרועות הביטחון והמודיעין האחרות. גדי שמני היה שונה! שמני הפעיל לחץ בלתי פוסק על הפיקוד הצה"לי לפעול בכמה שיותר נחישות לביצוע גזירת הגירוש. כשמטה פיקוד הגירוש ערך פגישות, על קו הטלפון מהעבר השני של הקו תמיד היה שמני, שדרש לדעת מה קורה, ומדוע לא עושים פעולה כזאת או אחרת. שמני תמיד טרח לציין כי הוא מדבר בשם ראש הממשלה שרון.

לאחר הגירוש מגוש קטיף, זכה שמני לשבחים רבים משרון. כתגמול על נאמנותו, הכניס אותו שרון לפגישות אנשי הממשל האמריקנים, שדנו עם שרון במימוש 'מפת הדרכים'. שם התוודע שמני לכוח הגדול שיש לאמריקנים על עיצוב מדיניות ממשלת שרון. כשהוחלף שרון על ידי אולמרט, המשיך שמני לשרת תחת אולמרט ונעשה לאחד ממקורביו.


בא גדי לא בוגדן


ואז פרצה מלחמת לבנון. כידוע, אהוד אולמרט לא היה בעל רקע צבאי ומשום כך, היה זקוק רבות לייעוץ של המזכיר הצבאי – הלא הוא שמני. אולם מסתבר שהקצין האפור, שאולי ידע להתחכך עם אנשי ממשל בוש, לא היה בעל מעוף והבנה רבה מדי במלחמות. הייעוץ של שמני היה גרוע, אולמרט – שהסתמך רבות על העצות של שמני – נתן הוראות גרועות, והתוצאות של מלחמת לבנון השנייה היו בהתאם.

לאחר מלחמת לבנון התפטרו רבים מהאחראים על המחדלים: שר הביטחון, הרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל, מפקדי עוצבות ועוד רבים, אבל שמני נשאר בלשכת ראש הממשלה, כי אולמרט ופרץ החליטו לתגמל אותו על הנאמנות בגוש קטיף ובמלחמת לבנון. וכך, ממש לפני פרישתו ממשרד הביטחון, הורה פרץ על מינויו של שמני לאלוף פיקוד מרכז. ושמני לא אכזב; מזה כשנתיים, רודף שמני את ציבור אוהבי ארץ ישראל בכל מקום ביהודה ושומרון. הוא מוציא להם צווי הרחקה מיהודה ושומרון; הוא הורס מאחזים (יחד עם מפקד אוגדת איו"ש, איש השמאל הקיצוני תא"ל נועם תיבון), כמו שאף אלוף פיקוד לא עשה; הוא הכניס לבית סוהר 12 חיילים שסירבו לגרש יהודים מביתם שבחברון; הוא רודף חיילים שהגנו על כבוד ישראל, דוגמת החייל שירה כדור גומי לעבר מחבל שנעצר בהתפרעויות בנעלין, ועוד כהנה וכהנה.

כאשר מונה גדי שמני לאלוף פיקוד מרכז, הביעו גורמי ביטחון שונים את דעתם על האיש באומרם: "הממשל בארצות הברית מאושר ממינויו של שמני, שמבין הכי טוב מה ארצות הברית רוצה שייעשה בשטחים". ואכן, שמני לא אִכזב, ובראיונות שונים לתקשורת הביע לא אחת את סלידתו מ"פורעי החוק" וה"בריונים", הלא הם... המתנחלים.